úterý 29. března 2022

Jak jsme natírali plod


Není to tak dávno, co jsem na tomto blogu mluvil o tom, že včelaření je z velké části botanika. Po několika posledních příspěvcích se bude zdát že druhou profesí, kterou musí včelař ovládat je natěračství. 

Minule jsme natírali úly. 

Pak jsme voskem natírali naše umělecké pítko.

To jsme museli natřít voskem, aby nám nehnilo, když tudy teče voda pro včely. Ale o tom někdy jindy.

No a teď jsme na včelařském kroužku natírali plod. To prosím není překlep. Nenatírali jsme žádné plaňky na kraji pozemku ani pletivo. Natírali jsme plod uvnitř úlu. 

Proč? 

Asi už znáte roztoče, který dokáže včelám velmi uškodit. Říká se mu kleštík, ale v latině zní jeho jméno mnohem hrozivěji: varroa destructor. To proto, že když se přemnoží, hrozí úlu zkáza. Destrukce. Ještě jednou se můžete podívat, jak velký by byl kleštík, kdyby včela byla velká jako Václav. K tomuto účelu byl Václav změřen a zvážen a na fakultě mu vytvořili 3D model přímo na míru:

Kleštík se přisává na včely, kterým saje lymfu a pak dokonce zásoby z tukového tělíska včely. Pomocí malého rituálního tance jsme si předvedli, kam všude se může kleštík přisát.

Kleštík se léčí pomocí různých léčiv. Je to třeba kyselina mravenčí nebo šťavelová. Stačí včely trochu pokapat, a ony se pak olizují navzájem až jsou celé kyselé. Kyselina ovšem kleštíkům nevoní a oni pak s kyselým výrazem opouští včely, spadnou na dno úlu, kde vesele zahynou. Většího kalibru jsou třeba gabonové pásky (ty se nasazují už po druhém vytočení medu). 

Nejzajímavějším, ale zároveň nejtvrdším zásahem jsou celulozové pásky na které se nakape přípravek Varidol 125 (úč. l. amitraz). Tyto pásky, které se zavěsí na hřebíček do mezery za posledním rámkem a zapálí se. Musí se to dělat opatrně, abyste úl nezapálili. Tím byste se sice kleštíka zbavili dokonale, ale pro med byste pak museli chodit k sousednímu včelaři. 

Vzniklý kouř v utěsněném úle kleštíka vyhubí dost spolehlivě. Až na jednu výjimku. A to jsou zavíčkované larvy. Proto se léčení musí opakovat, když plod už je vyběhlý. Proto se také léčí na podzim, kdy matka přestává klást.

Přesto se může stát, že kleštík v larvách přežije. Co s tím? K tomu právě slouží nátěr plodu. 

 

neděle 20. března 2022

Jak jsme natírali úl I.

Během zimy jsme s dětmi z včelařského kroužku vyrobili úl na běžnou rámkovou míru 39x24. 

Každý týden, kousek po kousku, z jednotlivých prkýnek, varroa sítě, dutinky a spousty vrutů jsme napřed sestavili varroadno. Má klasicky dva prostory - horní je otevřený přes česno, vzadu má odklápěcí stěnu na čištění. Od dolního je oddělen pletivem varroasítě.

Dolní část dna tvoří zašupovací varroadeska tvořená dutinkou. 

Připomenu jen, že tento systém se používá proto, aby sítí propadala měl a také případní kleštíci, kterých se včely zbavily, případně zahynuli po léčení. 

To všechno propadne na varroadesku, která se dá kdykoliv vytáhnout a včelař může zkontrolovat stav úlu, spad parazitů apod.

Sestavili jsme také z palubek, sponek a polystyrenu zateplený nástavek. Náš nástavek má jednu zvláštnost - totiž plexisklové okénko, kterým vidíte na poslední rámek. 

Dno i úl se musí natřít, aby odolal povětrnostním vlivům. Použili jsme nezávadné, vodou ředitelné barvy, které mají atest třeba i na dětské hračky.

Náš dnešní obrázkový blog by mohl sloužit jako ilustrace ke slohové práci s tématem pracovní postup.

 


 

 

 

 

 

  



Hotovo, ještě pár tahů štětcem kolem okénka



Potom záklopka okénka
 
 
 
A jde se na dno






Tak to je základ. Příště společně úl vyzdobíme. To proto, že včely při návratu do úlu používají tvarové rozpoznávání.

Jak jsme sázeli stromy

 V biblické knize Kazatel se píše: "Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas: Je čas rození i čas umírání, čas sázet i čas trhat"

Na naší zahradě umřela jabloň. Už dlouho na ní nerostla žádná jablka. Ale měli jsme jí rádi. Dávala stín a na její silný kmen jsme věšeli zahradní houpačku. Její kmen rostl šikmo a děti po ní rádi lezly. Říkaly jí kdovíproč Šnekovník. Postupně však stromu zasychaly další a další větve a letos nastal její čas. Ani jsme ji nemuseli porážet. Stačilo se o ní opřít a jabloň se svalila i s kořeny. 

Rozhodli jsme se zasadit s dětmi z včelařského kroužku nový strom. A protože netroškaříme, řekli jsme si, že zasadíme rovnou tři. 

Stromy totiž dávají zahradě život. Pod jejich korunou najdete stín. Hnízdí na nich ptáci i leckterý hmyz. Když je dobrý rok, můžete z nich sklízet ovoce. No a protože tohle je včelařský blog tak květy stromů jsou skvělé pro včely. Poskytují jim pyl i nektar.

Co potřebujete, když sázíte strom? Odpovím vám hádankou: Co je to - čím víc ubíráte, tím je větší. 

A odpověď je tady: 



Na počátku byla díra. A ne jen jedna, ale hned tři:


Další věc, kterou potřebujete, je stromek. Nebo rovnou tři.


První je jabloň s přímo bájeslovným názvem:


Doufám, že na ní neporostou jablka jenom, až nám bude nejhůř. 

Druhá jabloň je poetická a stříbropěnná. 

Snad to neznamená, jak moc ji budeme muset zalévat.

Poslední meruňka se chlubí přímo bohatým názvem. Zlatá a bohatá. Snad nás finančně nezruinuje.


 Pokus si myslíte (tak jako já), že se stromek prostě vezme, strčí do díry a zasype hlínou, případně se k němu přidá kůl, aby se tenký kmínek nezlomil, tak to jste na velkém omylu. Naštěstí jsme tu opět měli Václava, který nám zase jednou ukázal, že včelaření je minimálně z 50% botanika.

Takže ani díra ani stromek prostě nestačí. Musíte totiž mít také tyčku. Jak je vidět, tuhle tyčku má Václav moc rád. Předává se v jeho rodině z generace na generaci a proslýchá se, že než ji na podzim uloží do poličky k zimnímu spánku, tak jí zpívá ukolébavky. Jen se podívejte, jak se na ni zamilovaně usmívá.

 Touhle tyčkou si připravíte důlek na kůl. Takovou díru do díry. Narozdíl od dřevěného kůlu s ní rozhrnete, nebo dokonce rozbijete kameny. Výsledky práce s tyčkou je ovšem potřeba zhodnotit odborným pohledem.

Pak teprve přijde kůl. Musíte do něj ovšem bouchat s citem a přes prkýnko, aby se vám neroztřepil nebo dokonce nerozštípl.

  

Nebo aby člověk nepřišel o prsty.


Jiná varianta je, že si pozvete Ondru a tiše se modlíte

 

Teprve teď vezmete stromek. Ale pozor. Každý ovocný strom je naroubovaný - tedy na původní kmen se naroubuje šlechtěný roub. Vznikne takové kolínko, které nesmí zůstat pod zemí. 


Tady ještě jednou jako kvíz: poznejte mezi třemi koleny to jabloňové:

 

Ovšem ještě ani teď se ještě nebude sázet. Musí se totiž pečlivě zkontrolovat kořínky a ty zaschlé ustřihnout. Odborně.

 Nebo s nadšením. Důležité je, aby tam nějaké kořeny zbyly.

Na dno díry jsme nasypali úrodnou hlínu z drnu, aby se kořínky stromku měly jako v peřince

 


 Konečně se jde sázet. Schválně - pamatujete si jak hluboko? Pokud ne, podívejte se o pár obrázků výše.

  

 

Stromek se potom zasype hlínou.

 

Může se z ní vytvořit takový lavor, aby hlína stékala ke kořenům

Na přiložené momentce skupina expertů radí Ondrovi, jak to správně provést.


Jestli si ale myslíte, že je to všechno, tak ani zdaleka. Další na řadě je štětka a bílá sadařská barva (nebo vápno). Je to proto, že bílá barva odráží světlo. Zabrání se tomu, aby když na kmen svítí slunce z jižní strany nepopraskala kůra teplem. 

Stromek můžete v dolní části obalit plastovou fólií. Pejskové pak nemůžou kmen občurávat. Chemikálie obsažené v moči totiž stromům nedělají moc dobře.

 


Stromek se musí přivázat ke kůlu. Má totiž ještě tenký kmen a mohl by se polámat třeba větrem, nebo kdyby ho skauti trefili míčem. 

Pásek jsme zajistili hřebíčkem, aby nesjížděl dolů.


Ze zasazených stromků jsme měli radost.

 

K jejich kořenům jsme vložili lahvičky a každý do nich napsal svůj vzkaz nebo své přání.

 


Stromky vypadaly vážně pěkně. A to až do chvíle, kdy Václav vzal zahradnické nůžky a zavelel: Jde se zakracovat

 Šmik...


..šmik...


...šmik.. 

šmik


Kája se ani nestačil rozkoukat a stromek byl oholený na ježka. Odhalené konečky větví jsme natřeli balzámem, aby se do nich nedostala vlhkost.

Protože balzám byl poměrně řídký, tak se proti vlhkosti stačilo impregnovat hned několik malých zahradníků. 

Urovnali jsme zem, zasazené stromky jsme zalili a do nakypřené půdy okolo naseli různé včelomilné rostliny. Zaznamenali jsme přitom několik opravdu enormních výkonů.

 

Úplně nakonec jsme v modlitbě poprosili o zdar našich stromků. 

 

 Co myslíte, dočkáme se prvního jablíčka dřív než Filip půjde do školy?


Na závěr ještě jedna jabloňovitá zajímavost. 

V biblickém příběhu o Adamovi a Evě se píše o tom, jak se Eva nechala oblafnout hadem a utrhla plod ze stromu poznání. Často se mluví o jablku. Otázka je proč? Židé třeba mluví o fíkovníku, protože se Adam s Evou potom oblékli do fíkových listů. V Bibli se o tom, jakého druhu bylo to ovoce, vůbec nemluví. 


Nápad zobrazovat plod ze stromu poznání jako jablko vznikl až ve středověku. Pochází to totiž z latinské hříčky. Slovo "malum" znamená v latině jednak "jablko" a jednak "zlo", jen s trochu jiným přízvukem. Protože to, co udělali Adam s Evou bylo zlé, středověcí malíři to vyjádřili symbolem jablka.

 

 

 

 







































































Nebo tři stromky.